Supervisory Board

||

The Supervisory Board of the Telekom Austria Group comprises ten members elected by the Annual General Meeting. The Central Works Council of A1 Telekom Austria AG appoints four members and one member is appointed by the Staff Council of Telekom Austria AG. Employee co-determination on the Supervisory Board is a legally regulated aspect of the corporate governance system in Austria.

Harald Stöber, who had been a member of the Supervisory Board for a number of years, passed away in early May 2014.

All shareholder representatives resigned from office at the end of the Extraordinary General Meeting on 14 August 2014. At the Extraordinary General Meeting on 14 August, a new Supervisory Board was elected as a result of the implementation of the shareholders’ agreement between América Móvil and ÖIAG.

Independence of the Supervisory Board

The guidelines set out by the Supervisory Board in 2006 to determine the independence of its members were adjusted in 2009 to comply with the modified provisions of the Austrian Corporate Governance Code and are consistent with Annex 1 of the current version of the Code. According to these provisions, the members of the Supervisory Board are deemed to be independent if they have no business or personal relations with the company or its Management Board that could result in a material conflict of interest and thus influence the members’ behaviour.

The shareholder representatives on the Supervisory Board are appointed in line with the provisions of the shareholders’ agreement between the controlling shareholder América Móvil and ÖIAG; they represent the interest of the respective nominating shareholder. The company’s free float has been below 20% since 16 October 2014, hence C Rule 54 is not applicable.

Download XLS (30 kB)

Supervisory Board members

 

Name (year of birth)

Profession

Other supervisory board mandates and similar functions at other listed companies (as per the ACGC)

First appointed

End of current term of office on Supervisory Board of Telekom Austria AG or date of departure

Independent as per Rule 53 of the ACGC

 

 

 

 

 

 

*

Term of office ends at the Annual General Meeting dealing with the 2015 financial year (provisionally May 2016).

**

Term of office ends at the Annual General Meeting dealing with the 2017 financial year (provisionally May 2018).

***

First Vice Chairman until 14 August 2014

****

Second Vice Chairman until 14 August 2014

*****

Harald Stöber passed away on 9 May 2014.

******

Name changed from Zehetleitner to Kehrer on 10 October 2014

Rudolf Kemler, Vorsitzender (1956)

Management Board of Österreichische Industrieholding
Aktiengesellschaft

Österreichische Post AG (Chairman),
OMV AG (Chairman)

01.11.2012

2018**

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carlos García Moreno Elizondo, stellvertretender Vorsitzender (1957)

CFO América Móvil, S.A.B. de C.V. (Mexico)

Royal KPN N.V. (Netherlands)

14.08.2014

2018**

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alfred Brogyányi (1948)

Managing Director of OPIKA Wirtschaftsprüfungs- und Steuerberatungsgesellschaft mbH

 

29.05.2013

14.8.2014

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alejandro Cantú Jiménez (1972)

General Counsel América Móvil,
S.A.B. de C.V (Mexico)

 

14.08.2014

2016*

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elisabetta Castiglioni (1964)

Business consultant

 

29.05.2013

2016*

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henrietta Egerth-Stadlhuber (1971)

Managing Director of Österreichische Forschungsförderungsgesellschaft mbH

 

20.05.2008

14.8.2014

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Enzinger**** (1959)

Lawyer (law firm Lattenmayer, Luks & Enzinger Rechtsanwälte GmbH)

 

29.05.2013

14.8.2014

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carlos M. Jarque (1954)

Executive Director International
Affairs, Government Relations and Corporate Affairs,
América Móvil,
S.A.B. de C.V (Mexico)

Grupo Carso S.A.B. de C.V. (Mexico)

14.08.2014

2018**

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reinhard Kraxner (1970)

Assistant General Counsel Treasury/Finance Philip Morris International Management SA (Switzerland)

 

14.08.2014

2016*

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günter Leonhartsberger (1968)

Director and Head of Investment Management and Privatisation Division, Österreichische Industrieholding AG

Österreichische Post AG

14.08.2014

2018**

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter J. Oswald (1962)

Member of the Boards of Mondi plc (UK) and Mondi Ltd (South Africa)
CEO of Mondi AG and Mondi Services AG

 

20.05.2008

14.8.2014

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ronny Pecik*** (1962)

Businessman

 

23.05.2012

2018**

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stefan Pinter (1978)

Member of Management, Philip Morris Austria GmbH

 

14.08.2014

2016*

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wolfgang Ruttenstorfer (1950)

 

Flughafen Wien AG, CA
Immobilien Anlagen AG (Chairman),
RHI AG,
NIS a.d.Novi Sad

27.05.2010

14.8.2014

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harald Stöber***** (1952)

Business consultant

 

04.06.2003

9.5.2014

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oscar Von Hauske Solís (1957)

CEO Telmex Internacional (Mexico),
Chief Fixed-Line Operations Officer América Móvil,
S.A.B. de C.V. (Mexico)

Royal KPN N.V. (Netherlands)

23.10.2012

2018**

Yes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Members of the Supervisory Board appointed by the Staff Council

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Silvia Bauer (1968)

Member of the Central Works Council of A1 Telekom Austria AG

 

30.01.2009 to 03.11.2010,
reappointed on 26.07.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Walter Hotz (1959)

Chairman of the Central Works Council of A1 Telekom Austria AG

 

Reappointed on 06.05.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Werner Luksch (1967)

Vice Chairman of the Central Works Council of A1 Telekom Austria AG

 

03.08.2007 to 20.10.2010,
reappointed on 11.01.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alexander Sollak (1978)

Chairman of the Staff Council Committee of Telekom Austria AG

 

03.11.2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gottfried Kehrer****** (1962)

Member of the Central Works Council of A1 Telekom Austria AG

 

27.10.2010

 

 

 

 

 

 

 

 

||